YÖNETİM KURULU

Ahmet Nazif Zorlu

Ahmet Zorlu, çalışma hayatına Denizli Babadağ’da, tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde başlamıştır. İlk tekstil mağazasını Trabzon’da açan Ahmet Zorlu, 1970 yılında şirketin merkezini İstanbul’a taşıyarak ağabeyi Zeki Zorlu ile birlikte Zorlu Holding’in temellerini atmıştır. 1976 yılında ilk üretim şirketi olan Korteks’i kuran Ahmet Zorlu, tüm şirketleri 1990 yılında Zorlu Holding çatısı altında toplamıştır. 1994 yılında Vestel’i Zorlu Holding bünyesine katarak yeni iş alanlarının da yolunu açmıştır. Ahmet Zorlu’nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; elektronik, beyaz eşya, enerji, gayrimenkul, metalurji ve savunma gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerle devam etmiştir. Ahmet Zorlu, Vestel Beyaz Eşya ve Vestel Elektronik başta olmak üzere, halen Zorlu Grubu bünyesinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok şirkette Yönetim Kurulu Başkanı veya Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgilenen Ahmet Zorlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENSİR), Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Ayşegül İldeniz

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan ve San Francisco Üniversitesi Dijital İletişim Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamlayan Ayşegül İldeniz, 1998 yılında katıldığı küresel mikroişlemci devi Intel şirketinde sırasıyla, Türkiye Genel Müdürlüğü; 67 ülkeyi barındıran Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı ve Avrupa Yönetim Kurulu Üyeliği ve Silikon Vadisi’ndeki Intel Merkez Ofisi’nde Yeni Teknolojiler Grubu Dünya Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Sn. İldeniz, 2016 yılında New York Borsası’nda işlem gören ve 26 milyon kullanıcısı ile Amerikan akıllı enerji pazarının yarısını elinde bulunduran Silver Spring Networks Şirketi’ne COO olarak katılmış, akıllı şehirler konusundaki programları Chicago, Singapur, Paris, Kopenhag, Dubai gibi şehirlerde uygulamıştır. Ayşegül İldeniz, Silikon Vadisi ve İstanbul’da inovasyon, teknoloji ve gelecek vizyonu konularında öncülük yapmaktadır. 2015 yılında ABD’nin en prestijli yayınlarından Fast Company tarafından “Dünyanın En Yaratıcı İlk 100 Kişisi” ve TOA (Turks of America) tarafından “Amerika’nın En Etkili 3. Türk Kadını”, Türkiye’de ise Dünya Gazetesi tarafından 2004’te “Yılın Bilişim Kadını” ve 2006’da “Yılın Kadın Yöneticisi” seçilen Sn. İldeniz; halen TÜSİAD Silikon Vadisi Network Başkanı ve American Turkish Society ve New York bazlı Turkish Philanthropy Funds Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayşegül İldeniz, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ, Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ ve Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Olgun Zorlu

Olgun Zorlu, İngiltere’de tekstil ve iş idaresi konularında tamamladığı yükseköğreniminin ardından 1986 yılında iş hayatına atılarak 1988 yılından itibaren Zorlu Holding bünyesindeki şirketlerde yöneticilik yapmaya başlamış ve görev aldığı şirketlerin yurt dışı pazar araştırmaları ve yeni uygulama geliştirme faaliyetlerini yönetmiştir. 1998 yılında Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlayan Olgun Zorlu, Meta Nikel Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya gibi Zorlu Holding’e bağlı çeşitli şirketlerde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Olgun Zorlu, 2022 yılı itibarıyla Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini üstlenmiştir. Zorlu, Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Bekir Cem Köksal

1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Cem Köksal, 1990 yılında Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. 1990 ve 2001 yılları arasında bankacılık sektöründe görev yapan Cem Köksal, 1997 yılında Denizbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Sn. Köksal, 2002 yılında Vestel’e Finanstan Sorumlu Başkan olarak katılmıştır. Vestel Şirketler Grubu’nda İcra Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmekte olan Cem Köksal, aynı zamanda Zorlu Holding CEO’su, Zorlu Holding Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı ve Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ ile Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’de Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Mümin Cengiz Ultav

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Elektronik Mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan Cengiz Ultav, Hollanda Philips International Institute’de eğitimine devam etmiştir. Akabinde Türkiye'de ve yurt dışında çeşitli elektronik firmalarının BT ve Ar-Ge bölümlerinde görev almıştır. NCR firmasında Genel Müdür Yardımcılığı ve Sun Microsistemler AŞ’de Genel Müdür rollerini üstlendiği dönemlerde aynı zamanda Koç, Sabancı, Eczacıbaşı Gruplarına danışmanlık hizmetleri veren Cengiz Ultav, 1997 yılında Vestel'e Teknolojiden Sorumlu Başkan olarak katılmasının ardından, Stratejik Planlama ve Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Üyeliği görevini üstlenmiş ve akabinde görevine Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etmiştir. TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Sn. Ultav, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) için Vietnam’da danışmanlık yaparak yerel elektronik endüstrisinin geliştirilmesi için bir çalışma yürütmüştür. Microsoft’un Çözüm Geliştirme Disiplini konusunda sertifikalı danışmanları arasında yer alan Cengiz Ultav, Türkiye Bilişim Vakfı ve Unix Kullanıcıları Derneği kurucu üyelerindendir ve TÜBİSAD tarafından “Yaşam Boyu Hizmet Ödülü” ile ödüllendirilmiştir.

Adnan Yıldırım

1981 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi ve Maliye Bölümü’nden mezun olan Adnan Yıldırım, Vanderbilt Üniversitesi’nde Ekonomik Kalkınma Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Yıldırım’ın Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı olarak başlayan mesleki hayatı, Hesap Uzmanları Kurulu’ndaki on yıllık kariyerinin ardından Gelirler Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanlığı’na atanmasıyla devam etmiştir. Adnan Yıldırım, 1996 ve 2001 yılları arasında, EGS Grubu'nda Mali İşler Koordinatörü olarak çalışmıştır. Denizli ve İpekyolu Serbest Bölgelerinin kurucusu olan Yıldırım, söz konusu bölgelerin işletici şirketlerinin yönetiminde yer almıştır. Adnan Yıldırım, Pamukkale Danışmanlık ve Batı Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim firmasını kurmuştur. Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir’deki Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler gibi önde gelen kurum ve kuruluşlara danışmanlık hizmetleri de vermiştir. Yıldırım, 2014-2015 yılları arasında Ekonomi Bakan Yardımcılığı görevini yürütmüş, Haziran 2016'dan Kasım 2016'ya kadar Ekonomi Bakanlığı'nda Baş Danışman olarak görev yapmıştır. Adnan Yıldırım 2016-2019 yılları arasında Türk Eximbank'ta Genel Müdürlük görevini üstlenmiştir.

Emin Ataç

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Emin Ataç, 1 yıl Arçelik, 2 yıl Ford Otosan ve 10 yıl Toyota’da Türkiye Satın Alma Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür. 2003 yılında Toyota Motor Europe Brüksel’de görevlendirilmiştir. Toyota’nın Avrupa projelerinde çeşitli kategorilerin satın alma ve yan sanayi stratejilerini yöneten Emin Ataç, 2012 yılından itibaren Toyota’nın Avrupa, Türkiye ve Rusya operasyonlarının tüm Parça ve Komponent Satın Almalarından Sorumlu Direktör olarak rol almıştır. 2015 yılında, Türkiye’ye geri dönen Sn. Ataç, 2,5 yıl Coşkunöz Holding’de Genel Koordinatör (CEO) olarak görev yaptıktan sonra 3 yıl süre ile Türkiye’de otomotiv ve otomotiv dışındaki sektörlerdeki çeşitli firmalarda YK Üyeliği/Yönetim Danışmanlığı yapmıştır. Emin Ataç 2021 yılından itibaren Farplas Otomotiv firmasında CEO görevini yürütmektedir. Melek yatırımcı ve iç girişimci kimliği ile de tanınan Sn. Ataç, Arya Yatırım Platformu üyesi olup, derneğin, melek yatırımcılık, çeşitlilik, kapsayıcılık, toplumsal cinsiyet eşitliği ve mentorluk aktivitelerine de yoğun destek vermektedir.